top of page

Festiwale z muzyką etniczną i folkową. 

 

Polska

 

Festiwal Ethno Port w Poznaniu


Według miesięcznika „Songlines” to jeden z najlepszych festiwali world music na świecie. Organizowany co roku przez poznańskie Centrum Kultury Zamek, Festiwal Ethno Port ściąga wykonawców z wielu odległych kręgów kulturowych. Jego program za każdym razem cechuje różnorodność i otwartość: prezentowane są zarówno tradycyjne melodie, jak i ich nowoczesne interpretacje. Muzykę etniczną i klezmerską miesza się z jazzem, rockiem, a także różnymi odmianami muzyki elektronicznej. Poza koncertami, uczestnicy Ethno Port biorą również udział w warsztatach i wykładach.

 

Tegoroczna, siódma edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 12-15 czerwca. Na trzech festiwalowych scenach usłyszymy piętnastu wykonawców wywodzących się z różnych, czasem bardzo odległych kręgów kulturowych. Muzyczne święto, jakim jest Festiwal, otworzy koncert wybitnego kompozytora, wokalisty i instrumentalisty Dhafera Youssefa. Pierwszego dnia zagra również (i zaprosi do wspólnej zabawy na Dziedzińcu Zamkowym) Poznański Dom Tańca.

 

Festiwal Etniczny Zawrót Głowy

 

To jedyny Festiwal z polską muzyką etniczną w regionie Kujaw i Pomorza. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku z inicjatywy Koła Naukowego Studentów Etnologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Osiem lat w zupełności wystarczyło na zaskarbienie sympatii publiczności, która co roku wiernie odwiedza Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu.

 

"Etniczny Zawrót Głowy" to rozbudowana impreza, podczas której odbywają się zarówno warsztaty tańca i rzemiosła artystycznego, jak i liczne koncerty czy jarmark rękodzieła, promujący wyroby z recyklingu i postawę tzw. "fair trade".

 

Festiwal powstał z inicjatywy młodych ludzi, którzy chcą wzmocnić promocję kultury w regionie Kujaw i Pomorza, a także w innowacyjny, ciekawy sposób namówić do szerszego odbioru muzyki korzeni. Festiwal sprzyja rozwijaniu tolerancji i dialogu międzykulturowego. Organizatorzy chcą, aby projekt z roku na rok stawał się platformą wymiany myśli i pomagał dostrzegać etniczne zróżnicowanie naszego kraju.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu już niestety za nami, a mieliśmy przyjemność usłyszeć m.in. Kapelę ze wsi Warszawa, Bubliczki i Willow.

 

Festiwal "Nowa Tradycja"

 

Organizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, szybko stał się jednym z najważniejszych polskich festiwali z muzyką folkową. Jego celem jest promowanie zespołów i kultury tradycyjnej.

 

Pierwsza edycja "Nowej Tradycji" odbyła się w roku 1998. Inicjatorką imprezy była Maria Baliszewska, dziennikarka Polskiego Radia, promotorka muzyki tradycyjnej, dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej. „Nowa Tradycja” od początku swojego istnienia stawia na popularyzację muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup inspirujących się polską muzyka ludową oraz muzyką etniczną. Nieodłącznym elementem Festiwalu jest od lat konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli "Folkowy Fonogram Roku" oraz konkurs młodych wykonawców. Tegoroczna „Nowa Tradycja” odbyła się w dniach 13-18 maja. Grand Prix Festiwalu przyznano zespołowi Trzy Dni Później.

 

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

 

Żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Stały punkt programu to również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Uczestnicy mają okazję uczestniczyć w licznych wykładach i dyskusjach poświęconych kulturze jidysz.

 

Festiwal organizuje Fundacja Shalom, powołana w 1988 roku z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer. Festiwal po raz pierwszy odbył w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin Isaaca Bashevisa Singera, żydowskiego pisarza. Logo Festiwalu to postać powstała z połączenia skrzypka na dachu (symbolu kultury żydowskiej) i warszawskiej syrenki (autorem grafik jest Lech Majewski).

 

Na Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” występowali m.in. Nigel Kennedy, David Krakauer, Zakopower, Benzion Miller, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, Kroke, Svetlana Portnyansky, Trombenik, Marcin Bolldorf, Sebastian Szulfer, Matt Herskowitz, Piotr Paziński, Lydia Sarfati, Janusz Tencer. Gośćmi byli m.in. Hanna Krall, Magdalena Gessler i Michał Piróg.

 

Pannonica

 

Jak sami o sobie piszą jest to "festiwal folkowy inny niż wszystkie". W dniach 28-30 sierpnia 2014 odbędzie się jego druga edycja, a wystąpią m.in. Boban i Marko Marković, Čači Vorba czy zespół TEMPERO. Cała impreza odgrywa się we wsi Barcice w Beskidzie Sądeckim bo to na przedmieściach i w małych miejscowościach, jak piszą organizatorzy festiwalu, rodzi się muzyka folkowa, tradycyjna dla danego regionu. 

 

Globatica

 

W tym roku, w dniach 23-26 lipca, czeka nas jubileuszowa, 10 edycja festiwalu trwającego nieprzerwanie od 2005 roku. GLOBALTICA World Culture Festival to impreza celebrująca różnorodność kultur na świecie. Dotychczas Globaticę odwiedzili artyści z krajów, takich jak: Sierra Leone, Mali, USA, Wielka Brytania, Argentyna, Madagaskar, Wybrzeże Kości Słoniowej, Peru czy Mołdawia. 

 

Świat

 

Green Man Festival (Walia)

 

Inter Varsity Folk Dance Festival (Anglia)
 
Festival Interceltique de Lorient (Francja)
 
Paris Folk Festival (Francja)
 
TFF Rudolstadt – (Niemcy)
 
The Folk Music Festival (Islandia)
 
 
bottom of page